Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е крал на Вимблдон четврта година по ред! Третиот светски играч во финалето на турнирот во Лондон го совлада Ник Криос со 4:6, 6:4, 6:4 и 7:6 (3) за три часа и две минути игра и го подигна трофејот на најпрестижниот турнир во светот по седми пат.
Триесет и петгодишниот белграѓанец го одигра 32. Грен слем финале во кариерата, на кое никој пред него не му успеа, го освои 21. трофеј, а неверојатен е и податокот дека е во серија од 28 победи на Вимблдон.

Рафаел Надал е лидер на вечната листа со 22 титули, додека Роџер Федерер падна на третата позиција со 20. Ѓоковиќ веќе би можел да го „нападне“ Шпанецот на УС Опен, но поради ограничувањата за невакцинирани лица има минимални шанси Србинот да добие настап на турнирот во Њујорк.
Третиот светски играч, значи, ја забележа седмата победа во осминафиналето во главниот град на Англија, а повеќе Грен слем трофеи освои само на Австралија Опен – девет. Има три од УС Опен и двајца од Ролан Гарос.
Повеќе трофеи од Новак во Лондон има само Роџер Федерер (осум), додека Србинот ја дели втората позиција со Пит Сампрас.

Ѓоковиќ ќе биде побогат за два милиони фунти, Кирјиос ќе добие половина, но победникот, како што се договориле пред финалето, ќе си ја плати вечерата.